Доїльні апарати
Доїльні апарати (доїльні установки) - це прилади автоматизації доїння тварин (корів / кіз / овець). Серед величезної кількості доїльних апаратів, що існують на сучасному ринку сільськогосподарського обладнання, можна знайти оптимальний устрій, яке буде повністю відповідати і обсягами, і потребам будь-якого тваринницького комплексу (як для малого, так і для великої кількості тварин).
Класифікація та різновиди доїльних установок
Доїльні установки мають в своїй конструкції такі складові частини: електродвигуни, вакуумні насоси для доїльного апарату, вакуумметри, вакуумні балони, вакуумні трубопроводи, доїльні відра.
Класифікувати доїльні апарати можна тільки за їх технічними характеристиками. На сьогоднішній день абсолютна більшість доїльних приладів - це вакуумні системи доїльних установок, які мають один і той же принцип дії. Відрізняються вони один від одного тільки наступними параметрами:
Спосіб доїння: в 2 або 3 такту. Сучасні компактні доїльні апарати найчастіше є двотактними.
Конструкція доїльних склянок: одно- та двокамерні. Найбільш поширеними є двокамерні склянки.
Число одночасно обслуговуваних тварин. Компактні доїльні апарати найчастіше розраховані на одночасне доїння 1/2-х корів / овець / кіз. Великі ж доїльні установки можуть видоювати десятки тварин одночасно.
Збір молока: в бідон або по трубопроводах. У компактних доїльних апаратах молоко зазвичай надходить в бідон, а трубопроводи застосовуються лише у великих стаціонарних установках.
Однак найбільший інтерес представляє класифікація доїльних апаратів за способом створення пульсацій тиску повітря (вакууму) в доїльних стаканах.
У сучасному світі існує два основні методи:
за допомогою пульсатора (при цьому використовується відцентровий насос, який створює постійний вакуум).
за допомогою поршневого насоса (в даному випадку роль пульсатора грає насос, який забезпечує зміну тиску в стаканах з певною частотою).
В сучасних мобільних доїльних установках застосовуються обидва способи, проте кожен з них має як свої переваги, так і недоліки. Наприклад, застосування пульсатора ускладнює конструкцію апарату і підвищує його вартість, але зате забезпечує кращу якість доїння.
реімущества доїльних установок і апаратів
Перелічимо основні переваги доїння корів доїльної установкою:
Висока швидкість і, що важливо, ефективність обслуговування корів або кіз на доїння. Відзначимо, що одним доїльним апаратом можна доїти відразу двох тварин. Крім того, швидкість «машинного» доїння значно вище ручної доїння.
Отримання абсолютно чистого молока. Насосне обладнання апарату відкачує молоко безпосередньо з соска корови в герметично закриту камеру, що повністю виключає потрапляння вовни і гною тваринного або іншого сміття в молоко.
Поліпшення якісних характеристик молока. Нещодавно проведені дослідження показали, що в молоці, отриманому за допомогою машинної дійки, зберігається набагато більше жирів, ніж в молоці «ручний доїння».
Можливість скоротити кількість доярок, а значить і зменшити витрати на оплату праці робітників ферми.
Простота і зручність експлуатації пристрою, вартість якого окупається всього через півроку роботи (в залежності від кількості тварин на фермі).
Що стосується мінусів доїльних апаратів, то до них слід віднести досить високу вартість обладнання, велика кількість типів пристроїв, здатне заплутати багатьох, а також неприродність процесу доїння.